زونکن و زونکن ایستاده (جامجله ای)

مرتب سازی بر اساس :
فقط موجود ها:

در حال نمایش 8 نتیجه

زونکن و زونکن ایستاده (جامجله ای)

زونکن و زونکن ایستاده یار صمیمی یک مسئول دفتر منظم، یک دبیرخانه مرتب و استاندارد، یک واحد اداری با قفسه های بایگانی شیک،   یک واحد حسابداری با آرشیو کامل اسناد و مدارک و … است.

زونکن و زونکن ایستاده

کلمه “زونکن” در زبان فارسی معنی خاصی ندارد و ریشه آن برمی گردد به نام مخترع آن که “فردریک زونکن” نام داشت .

داستان از آن جا شروع می شود که :

فردریک، کاغذهای مهمی که لازم بود برای مدتی نگهداری شود را با فشردن روی یک میخ و پشت سرهم نگهداری می کرد و در آخر یک چوب نازک که بزرگتر از کاغذها بود را روی آن ها می گذاشت و بعد از مدتی که کاغذها تعدادشان زیاد می شد آنها را از میخ بیرون می کشید و با قراردادن دو چوب در زیر و روی کاغذها و رد کردن یک کلاف از درون سوراخ ایجاد شده ی توسط میخ، آن ها را درون قفسه ای نگهداری می کرد و این وسیله را به نام خودش یعنی “زونکن” ثبت کرد! همین قدر ساده !

در دسته بندی لوازم التحریر و ملزومات اداری، زونکن در دسته کلاسور هاست . در واقع زونکنها همان کلاسور در ابعاد بزرگتر است که عموماً کاربرد اداری دارد ولی کلاسور اغلب در فضاهای آموزشی و دانشجویی مورد استفاده واقع می گردد.

زونکن ها امروزه کاربردی ترین و مهم ترین ابزار بایگانی هستند

که انواع و اقسام مختلفی دارند : در داخل زونکن  A4، زونکن A5  که کاغذها و اوراق (متناسب با سایز ) ، چه به صورت عمودی و چه به صورت افقی، یا مستقیماً پانچ می شوند و یا بعد از قرار گرفتن در یک کاور نایلونی، در زونکن بایگانی می گردند.

به دلیل اینکه زونکن مرتب استفاده می شود باید کیفیت خوبی داشته باشد که با گذشت زمان خراب نشده و اسناد درون آن آسیبی نبینند. البته که قیمت زونکن با افزایش کیفیت بالاتر می رود ولی به هرحال هم اکنون و در این دوران، برای هر نوع سلیقه و بودجه ی مالی، زونکن در بازار موجود است.

انواع زونکن را میتواند به چند بخش تقسیم کرد :

 • از نظر جنس : کتان، پلاستیکی ، مقوایی ،گالینگور و…
 • از نظر سایز: A4 , A5 که دارای عطف (عمق یا ضخامت) 8سانت و 7.5 سانت و یک نوع دیگر با عطف 4.5 سانت
 • از نظر رنگ : عموماً در همه رنگ ها موجود است
 • از نظر کاربرد: جهت بایگانی اوراق و اسناد (زونکن دارای اهرم و گیره و حلقه و …) ، جهت بایگانی مجله و کتاب و… ( جامجله ای یا همان زونکن لبه کج )

بیشتر بدانیم : 

جهت و سوی استفاد از زونکن همیشه از چپ به راست است. به این شکل که در سمت چپ جلد، برگه ای قرار نمی گیرد و همه اوراق در سمت راست جلد  هستند . اهرمِ باز و بست، در قسمت پایین قرار می گیرد .  به این ترتیب سوراخ عطف که برای جا به جایی مورد استفاده واقع می شود در قسمت پایین زونکن قرار خواهد گرفت.

جلد زونکن و کلاسور و ازین دسته لوازم التحریر و ملزومات اداری از نظر استحکام و ضخامت چند نوع دارد که اغلب با این 3 نام در بازار شناخته می شود:

 1. زونکن جلد مقوایی : hard cover مقوایی ضخیم است که با سلفون پوشیده شده است که به نسبت گالینگور کیفیت و مقاومت کمتری دارد.
 2. زونکن جلد گالینگور :  که در همان دسته hard cover است و اغلب بجای مقوا از چرم سخت، جیر یا نوعی پارچه یا کتان که با سلفون پوشیده شده است، استفاده می شود و دارای استحکام بالایی است.
 3. زونکن جلد پلاستیکی : که از جنس پلاستیک با ضخامت کم است و قطعا در مقابل رطوبت مقاومت کامل دارد ولیکن بسیار منعطف است و ممکن است در بایگانی اوراق و مستندات با تعداد بالا، توان ایستایی عمودی نداشته باشد.

زونکن ایستاده :

جا مجله ای یا نگهدارنده مجله همان طور که از نامش پیداست وسیله ای است برای نگهداری مجلات و روزنامه و کتاب و ازین دسته. این وسیله با نام زونکن ایستاده و زونکن لبه کج هم در بازار شناخته شده است که لبه کج بریده شده آن برای ایجاد دسترسی آسان تر به محتویات داخل آن است.

زونکن ایستاده (جامجله ای)

گرچه اغلب اوراق و برگه هایی که به بایگانی نیاز دارند در زونکن های حلقه دار جمع آوری ، دسته بندی و نگهداری می شوند ولی حتماً در محیط کار یا منزل پیش آمده است که اوراق یا مستنداتی داشته باشیم که  در عین حال که نیاز به نگهداری یا نظم دهی دارند ولیکن یا به دلیل نداشتن وقت برای دسته بندی و یا قرار نگرفتن در دسته ای خاص و مشخص ندانیم باید آن را چگونه حفظ و نگهداری کنیم؟

کار سختی نیست!

جا مجله ای یا زونکن ایستاده یک وسیله ارزان برای بایگانی است که به ما کمک می کند به صورت موقت یا دائمی اوراق ، کتاب ها و … را ساماندهی کنیم. البته که یادمان باشد یک فرد منظم از زونکن ایستاده نه به عنوان وسیله ای برای پنهان کردن بی نظمی ها بلکه به عنوان یک همیار برای نظم بخشیدن و حفظ سلامت این اقلام استفاده می کند.

برخی اوقات هم که از زونکن های پلاستیکی منعطف که قدرت ایستایی عمودی ندارند، استفاده می شود از جامجله ای برای عمودی قرار دادن این زونکن ها بهره گرفته می شود.

فضای مورد استفاده زونکن ایستاده (جامجله ای) کجاهاست؟

 • در فضاهای اداری شرکت ها، بسیاری از نیروهای اداری برای نگهداری پوشه ها و پرونده های خود (که ضخامت کمی دارند ) در کنار یکدیگر، از جا مجله ای یا زونکن لبه کج استفاده می کنند و این گونه هم آسیب کمتری متوجه پرونده هایشان هست و هم قفسه های اداری ظاهر شکیل تری خواهند داشت.
 • در بسیاری از شرکت ها دیده ایم که کاتالوگ و بروشورها معرف ماهیت کار شرکت ها هستند. در واحد بازرگانی یا فروش این شرکت ها به کارگیری جا مجله ای بسیار معمول و رایج است. چرا که همین کاتالوگ ها و بروشورها صرف نظر از اینکه ابعاد یکسان دارند یا خیر، نیاز است که با یک دسته بندی مشخص در جایی کنار یکدیگر قرار بگیرند و چه کالایی بهتر از زونکن ایستاده می تواند کارگشای این موضوع باشد؟؟  و البته افراد خلاق و با سلیقه با استفاده از زونکن های لبه کج با رنگ های مختلف ، نظم و نظام مناسب تری به موضوع می دهند.
 • اگر شخصیت کتابخوان دارید قطعاً در منزل خود با حجم زیادی از کتاب ها، نشریات و مجلات و حتی روزنامه مواجه اید. شما می توانید با انتخاب جا مجله ایی که با محیط و هارمونی فضای منزل شما هماهنگی دارد این حجم از مجلات را سر و سامان دهید و به این ترتیب هر زمان که نیاز به استفاده از آن ها هست به راحتی در دسترس شما قرار داشته باشد .
 • اگر در مطب یا کلینیک پزشکی و حتی دفاتر تجاری لازم است اطلاعات مهمی را به صورت مکتوب در دسترس مراجعه کنندگان بگذارید حتماً با استفاده از جا مجله ای روزنامه، کتب ، نشریات و مطالب دیگر را در اختیار این عزیزان قرار دهید.

انواع جا مجله ای یا زونکن ایستاده از نظر جنس:

 1. پلاستیکی که خود دو نوع دارد : پلاستیک سخت و پلاستیک منعطف یا همان طلقی
 2. فلزی که اغلب به صورت تکه های فلزی توری مونتاژ نشده است و کلیه اجزا برای مونتاژ و سر هم کردن آن در جعبه مورد ارائه موجود است و بدنه توری فلزی آن در صورت محدودیت فضا، امکان نصب روی دیوار را فراهم نموده است . این نوع از جامجله ای برخی اوقات عطف( عمق و ضخامت) تاشو هم دارد.
 3. چوبی که به ندرت در بازار عرضه می شود و بیشتر به صورت سفارشی تولید می گردد.

انواع جا مجله ای از جهت ظرفیت:

 1. تک خانه
 2. بیش از یک خانه ( عموماً سه خانه )

هر خانه جا مجله ای به طور استاندارد حدود 7.5 سانتی متر عطف دارد.