ضرورت توجه به توسعه تکنولوژی در حمایت از تولید ملی

ضرورت توجه به توسعه تکنولوژی در حمایت از تولید ملی

ضرورت توجه به توسعه تکنولوژی در حمایت از تولید ملی

همانگونه که تحقیقات رابرت سولو ( برنده جایزه نوبل اقتصاد در سال ۱۹۸۷ ) نشان داده بود رشد و توسعه اقتصادی در هر کشور به سه عامل اصلی نیروی کار، سرمایه و رشد و توسعه تکنولوژی وابسته می باشد. مطالعات ثابت کرده است که نقش رشد تکنولوژی  سهم اصلی و تاثیر گذاری بیشتری نسبت به دو عامل دیگر دارد و از این رو است که دولت ها بعد از درک این موضوع توجه ویژه ای به رشد تکنولوژی  در حمایت از تولید ملی در کشورهای خود نمودند و لزوم تدوین سند توسعه علم و تکنولوژی را احساس نمودند.

به نظر می رسد برای اینکه بتوانیم به توسعه و رشد اقتصادی در کشور دست یابیم و از این طریق بتوانیم درآمد کشور و بالطبع سطح رفاه جامعه را افزایش دهیم لازم است تا از تولید ملی حمایت کنیم. با توجه به توضیحات بالا به نظر می رسد که ما نیز برای افزایش تولید ملی نیاز به افزایش بهره وری داریم و این افزایش بهره وری نیاز به توسعه تکنولوژی در کشور دارد.

دانشگاه و مراکز تحقیقاتی کشور سهم اصلی و کلیدی در توسعه تکنولوژی دارند

اما نکته مهم در این حوزه ایجاد یک رابطه منطقی بین دانشگاه ها و حوزه صنعت می باشد. تجربه کشورهای موفق و توسعه یافته نشان می دهد که لازم است تحقیقات دانشگاه ها کاملا به صورت مشکل بنیان بوده و دقیقا برای حل چالش های ایجاد شده در صنعت انجام شوند تا بتوانند به صورت عملی مشکلات حوزه صنعت و تولید کشور را برطرف نموده و با توسعه تکنولوژی انجام کار، بهره وری در شرکت ها و سازمان ها افزایش یابد. در کشور ما نیز دولت می تواند با اختصاص وام های کم بهره به شرکت ها و سازمان ها در صورت عقد قرارداد با دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی می تواند به نحو موثری از این روند توسعه تکنولوژی در کشور حمایت کند.

نکته بسیار مهم دیگر در رابطه با تولید ملی، تغییر پارادیم توسعه کشور بر مبنای پاسخگویی به نیاز داخلی به توسعه کشور بر مبنای صادارت اقدام شود. در این صورت لازم است تا تمامی تولید کنندگان تمامی تلاش و همت خود را برای حضور در بازارهای کشورهای هدف صادراتی انجام دهند و از طریق افزایش کیفیت و کاهش قیمت محصولات جای پای خود رو در بازارهای هدف باز نمایند. در این راستا دولت نیز می تواند با اعمال سیاست های تشویقی مانند کاهش مالیات پرداختی به میزان صادرات شرکت ها و ایجاد بیمه های صادراتی از این تغییر پارادیم در کشور حمایت کند همچنین دولت می تواند با ایجاد بسترهای مناسب در سفارت خانه های کشور به شرکت ها در ورود به کشورهای هدف صادراتی کمک نماید.

منتشر شده توسط

نظر (1)

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *